HTC Desire Hd ye Android Market programı nasıl yüklenir

Levent Özberk tarafından yazıldı..

HTC Desire Hd yi garanti dışı bırakmadan android market programı nasıl yüklenir

 

Google, şimdilik Türkiye için Android Market hizmeti vermiyor. Bu yüzden Türkiyede HTC Desire Hd alan kullanıcıların telefonunda bu yazılım mevcut değil. Yazılımı bir şekilde bir yerden bulup telefonunuza kursanız bile  program çalışmıyor.

Programı kurmak için internette arama yaptığınızda ise karşılaştığınız yöntemleri çoğu size telefonunuz root yapmanız gerektiğini söylüyor. Bu işlemi yapmak ise nez yazık ki telefonunuzu garanti dışı bırakıyor.

Peki garanti dışı bırakmadan telefonumuza android market i nasıl yükleriz.

 

 

Öncelikle anlatıma başlamadan önce klasik giriş cümlemizi kuralım

Aşağıda anlatacağım rom yükleme işlemi bazı riskler içermektedir. Bu  işlemden doğacak zararlardan kullanıcı kendisi sorumludur.Dolayısıyla beni bağlamaz :)

Şimdide diğer uyarılar

1. Yapacağımız işlem sonrası cep telefonumuzdaki bütün bilgiler silinecektir. İşleme başlamadan önce rehberdeki kayıtlı numaralarınız, resimleriniz gibi önemli bilgilerinizi kaydetmeyi unutmayın.

2. Yapacağımız yeni rom yüklemesi sonrası cihazınızın dili ingilizce olacaktır. Bunu daha sonra marketten indireceğiniz bir programla Türkçe yapmanız mümkün.

3. Rom yükleme sırasında oluşabilecek elektrik kesintilerine karşı önlem almak için aşağıda anlatılacak işlemleri Laptop veya UPS li bir masaüstü bilgisayarda yapmanız daha doğru olacaktır.

Not: Yapacağımız işlem aslında android market yüklemek değil telefonda bizim android markete girmemiz engelleyen yazılımı (Rom) kaldırarak yerine başka bir orjinal rom yazılımı yükleme işlemidir. Telefonunuzdaki Rom un sürümü 1.42 dir bizim yeni yükleyeceğimiz Rom ise i.32 sürümüdür. Yani telefonumuza daha eski bir versiyonu yükleyeceğiz.

Başımıza neler gelebileceğini ve ne işlem yapacağımız aşağı yukarı anladık. Şimdi android market i yüklememizi sağlayacak işlemlere başlayalım.

 

1. Öncelikle telefonunuza HTC Sync programını indirip kuruyoruz.HTC Syns programı genelde telefonunuzn SdCard ında bulunuyor. Eğer programı burada bulamazsanız HTC nin web sitesinden download edebilirsiniz.

2. 1.32 WWE RUU isimli rom u exe formaatında bilgisayarımız indirin. Bu dosyayı

http://xdafil.es/index.php?path=DesireHD%2FRUU%2F&download=RUU_Ace_Vodafone_UK_1.32.405.3_Radio_12.28b.60.140%20e_26.03.02.15_M3_release_155032_signed.exe

adresinden indirebilirisiniz. Buradan indireceğimiz rom HTC nin kendi orjinal romudur. Adresin isminden anlaşılacağı üzere bu rom Vodafone İngiltere için geliştirilmiştir ancak yükleme sonrası Vodafonla ilgili herhangi bir logo karşımıza gelmiyor. En azından henüz benim karşıma gelmedi.

3. 1.32 no lu romu bilgisayarımız indirdikten sonra cep telefonumuzu USB kablo ile bilgisayarınıza takın. Cep telefonumuzda karşımıza gelen bağlantı biçiminden HTC Syns seçin.

4. Cep telefonumuzda sol alttaki Tüm Uygulamalar tuşuna basın buradan sırasıyla Ayarlar>Uygulamalar>Geliştirme bölümünden USB Hata Ayıklama yı aktif edin.

5. Rom yazılımını çalıştırın (RUU_Ace_Vodafone_UK_1.32.405.3_Radio_12.28b.60.140%20e_26.03.02.15_M3_release_155032_signed.exe dosyası)

 

7. Karşımıza gelen ekranda "Yukarıdaki belirtilen ikazları anladım ve Oku Beni bölümünü gözden geçirdim" seçeneğine tıklayıp İleri tuşuna basın

 

8. Sonraki ekrandan gelen uyarıları  yerine getirin ve "Yukarıda belirtilen adımları tamamladım" seçeneği işaretleyip İleri tuşuna basın.

 

9.Karşımıza gelen ekranda "Güncelle" tuşuna basın.

10. Güncelle tuşuna bastıktan sonra karşımıza hangi versiyonlar arasında geçiş yapacağımızı gösteren bir ekran gelecek burada İleri tuşuna basın. Aşağıdaki örnek ekranda her iki sürüm aynı görünüyor. Bunun sebebi benim bu işlemi daha önce yapmış olmamdan kaynaklanıyor. Muhtemelen sizde iki farklı sürüm ismi görünecek.

 

11. Yazılım yeni Rom u yüklemeye başlayacaktır. Bu arada bilgisayarınız kapatmayın veya telefonunuzu Usb kablodan çekmeyin. Yaklaşık 10 dk sürecek işlem sonra yazılım sizi işlemin bittiğine dair uyaracaktır. Yükleme işlemi bittikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek burada Son tuşuna basarak yükleme işlemini sonlandırın.

12. Telefonunuz yeniden başlatılacaktır. Başlangıç sonrası telefonunuzu çalıştırdığınızda yeni rom yüklendiği için tekrar ayarlarınız sorulacaktır ve android market programı yüklü bir şekilde gelecektir.

13. Telefonunuzu Türkçe kullanmak için android market ten "morelocale" programını indirin.Programı çalıştırıp Türkçe yi seçin.

Hadi hayırlı olsun

 

Farklı rom yüklemek için aşağıdak adresi kullanabilirsiniz

http://xdafil.es/index.php?path=DesireHD/RUU/